Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Monachomachia - streszczenie

ale powstrzymuje go Hiacynt i razem odchodzą. W klasztorze karmelitów mnisi dyskutują o nadciągającej wojnie tak żarliwie, że zapominają o odprawieniu seksty i nony, ale nie zapominają o obiedzie.

    Pieśń trzecia

  Trwa narada w klasztorze karmelitów. Ojciec Gerwazy występuje z propozycją zaproszenia dominikanów na ucztę, spicia ich i pokonania, kiedy będą nieprzytomni, ponieważ dysputa jest zbyt ryzykowna. Hilary przypomina mu, że może i piją całkiem nieźle, ale dominikanie są w tym od nich lepsi. W końcu ktoś proponuje, że czas przestać pić i zacząć czytać księgi. Wychodzi na jaw, że winę za całą sytuację ponosi król (Stanisław August), który stroni od alkoholu. Postanowienie o ruszeniu do ksiąg okazało się trudne do zrealizowania - mnisi nie są pewni, gdzie jest ich biblioteka, bo ostatni raz był w niej przeszło 30 lat temu brat Arnolf. Na ekspedycję w jej poszukiwaniu posłano krawca i aptekarza, którym udaje się dotrzeć do celu po wielu trudach. Przeor w tym czasie pije resztę napoju ze swego kufla i krztusi się na widok posła, który nadszedł, by oznajmić dobrą wieść. Następuje parodia "Hymnu o miłości ojczyzny" autora poematu. Przeor idzie do matki przełożonej po radę, a po powrocie zwołuje zgromadzenie, lecz wszyscy mnisi zamykają się w swych celach i czytają.

    Pieśń czwarta

   Rozpoczyna ją apostrofa do Arystotelesa i lament nad głupotą ludzką. Nachodzi czas pojedynku, uczeni z okolicznych klasztorów przybywają na dysputę. Defendens wypowiada tezę, mnisi przekrzykują się. Hiacynt uwagę swą skupia na pięknej kobiecie, ale słyszy krzyki, więc w przestrachu porzuca dewotkę.

    Pieśń piąta

  Hiacynt dociera do miejsca, w którym toczono dyskurs, i zastaje obraz bitwy na sandały, trepki, pasy, kufle, kielichy, talerze, szklanki. Próbuje uciec, ale obrywa kuflem